Klasikinio 1950-ųjų metų kotedžo rekonstrukcija į anglies dvideginio požiūriu neutralų ateities namą.
Kaip modernizuojant senus namus suderinti energiją tausojančią architektūrą su patogumu gyventi?
LichtAktiv Haus – tai 1950-ųjų metų naujakurių namo Vilhelmsburge, Hamburgo rajone, modernizavimo projektas. Eksperimentas parodė, kaip net ir sudėtingiausiuose modernizavimo projektuose galima užtikrinti daug natūralios šviesos, gaivų orą ir puikius atsiveriančius vaizdus. Modernizacijos tikslas buvo anglies dvideginio požiūriu neutraliame name suderinti energijos efektyvumą ir aukščiausius gyvenamosios erdvės standartus.
LichtAktiv Haus konceptualaus dizaino išskirtinumo paslaptis yra novatoriška modernizacijos strategija, suderinanti gyvenimo standartus ir optimalų energijos efektyvumą. Uždara konstrukcija buvo pakeista į erdvius kambarius, pripildytus šviesa ir užtikrinančius jo gyventojams patogiausią gyvenimo erdvę. Po rekonstrukcijos du vaiko kambariai, du vonios kambariai ir miegamasis yra sename pastate. Su vadinama dienos šviesos lempa erdvė po stogu išplečiama ir sukuriama centrinė svetainė bei skaitymo kambarys, į kurį patenka optimalus natūralios šviesos kiekis. Dėl stiklinio beveik penkių metrų ilgio fasado sodo pusėje gyvenamoji erdvė taip pat atsiveria horizontalioje plotmėje. Langų plotas iš viso buvo padidintas nuo 18 m2 iki 60 m2. Namo priestate įrengta svetainės, valgomojo, virtuvės ir funkcinė erdvė.
Išskirtiniu renovacijos projektu LichtAktiv Haus dėžutės formos, uždara erdvė buvo perkurta į atvirų, erdvių, pripildytų šviesa kambarių grupę. LichtAktiv Haus projektą galima įgyvendinti skirtingais būdais – pagrindinis modernizavimas ir modernizavimas moduliais pagal finansines galimybes, energetines ambicijas ir papildomos erdvės priestate poreikį.
Šiame pastate yra du vaikų kambariai, du vonios kambariai, pagrindinis miegamasis, centrinė svetainė ir skaitymo kambarys. Visuose kambariuose yra fasado ir stogo langai, išdėstyti taip, kad būtų užtikrintas optimalus šviesos pasklidimas, todėl namų langų plotas buvo padidintas nuo 18 m² iki 60 m². Gyvenamoji erdvė buvo atitverta penkių metrų ilgio stikline siena, kurią galima atverti ir patekti į sodą. Viskas taip pat buvo praplėsta, kad atsirastų atvira ir su valgomuoju sujungta svetainė. Čia taip pat įrengta virtuvė ir sandėliukas. Veranda jungia naują ir seną dalis. Elektrai ir karštam vandeniui tiekti naudojami saulės kolektoriai ir saulės fotovoltų elementai – įrengta viskas, ko reikia patenkinti namo energijos reikmes.
LichtAktiv Haus koncepcija buvo paremta naujakurių namo idėja, tačiau tai autonomiškas ne maisto, bet energijos požiūriu projektas.
Žr. keletą VELUX gaminių, naudotų toliau pateiktuose namo priestato projektuose